• Reklama

  • Reklama

Sdílej:

Vývozní verze s „vyšším“ výkonem

Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 26.7.2017

Kolují fámy, že vývozní motocykly (včetně pionýrů) měly oproti tuzemským kusům vyšší výkon. Tuhle fámu navíc podporují cizojazyčné výrobní štítky, na kterých jsou obvykle uvedeny výrazně vyšší výkony. Vývozní pionýry pro USA mají běžně uváděný výkon 4 BHP při 6500 ot./min. Pokusím se to tedy uvést na správnou míru…

Jiná metodika měření, jiné jednotky výkonu

Stejně jak nemůžete srovnávat stupnici tachometru v MPH (v mílích) se stupnicí v km/h, nemůžete ani porovnávat výkony na výrobních štítcích.

V Evropě se výkon motoru měří dle německé normy DIN (Deutsches Institut für Normung) a jeho jednotka je uváděna buď v [kW] nebo v [PS] (Pferdestärke = koňská síla). U nás dříve hojně používaná jednotka „kůň“ [k] je ekvivalent německého koně [PS].

V USA se měří výkon motoru podle normy SAE (Society of Automotive Engineers) a výkon se uvádí v jednotce HP (Horse Power = koňská síla), popřípadě BHP (Brake Horse Power). Jistou zajímavostí je vývozní provedení Jawa Super 20M určená pro Maďarský trh, která měla rovněž uváděný výkon 4 BHP. Z nějakého důvodu na přelomu 60. a 70. let v Maďarsku používaly nestandardní (imperiální) jednotky.

Rozdíl mezi jednotkami je poměrně zanedbatelný:

1 kW = 1,34102 HP
1 kW = 1,35962 PS (k)

 

Způsoby měření jsou zcela odlišné

  • Dle evropské metodiky DIN se měří výkon na výstupu z převodovky, tudíž se z výkonu odečítají ztráty v převodech i výkon odebíraný elektrickým generátorem (alternátorem, popřípadě dynamem). Udávaná jednotka [PS] nebo [k].
  • Dle americké metodiky SAE se měří výkon přímo na výstupu z klikové hřídele a bez elektrického generátoru. Takhle naměřený výkon na motorové brzdě (zařízení pro měření výkonu) se značí jako BHP (Brake Horse Power). Naměřený výkon je tedy výrazně vyšší! Samozřejmě jen na štítku…

Snad tímto vyvrátím fámu o čtyřkoňových vývozních pionýrech.