• Reklama

  • Reklama

Sdílej:

Historie stránek www.JAWA-50.cz

Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 21.1.2020

Založit web jsem si chtěl hned, jakmile jsem se naučil základy HTML. Po pořízení prvního pionýra v září 2002 se naskytlo i vhodné téma.

První verzi webu jsem umístil na free server Webzdarma, pod doménu https://www.pincek.mysteria.cz. Od roku 2008 má web vlastní placenou doménu www.JAWA-50.cz. Historii významných změn webu si můžete pročíst níže.

Ladislav Ševčík („Pajka“)


Verze 6.1 – přechod na protokol HTTPS (20.1.2020)

Web Jawa 50 Pionýr - verze 6.1

Verze 6.1

Je potřeba jít s dobou a web dál technologicky vylepšovat. Nevyhnula se mi tedy práce s optimalizováním webu pro SSL certifikát.
Nyní je web zabezpečný a můžu pokračovat dál v práci…


Verze 6.0 – nový redakční systém WordPress, revize a doplnění obsahu

Obsahově jsem web v letech 2011 až 2016 doplňoval už jen sporadicky a stránky pomalu chátraly.

Od června 2016 jsem usilovně pracoval na nové verzi webu na platformě WordPress. Nový responzivní vzhled je podobný předešlé verzi, je ale odladěný i pro mobilní telefony.

Všechny staré články jsem postupně aktualizoval a přepsal, několik desítek napsal nových. Starou verzi jsem definitivně nahradil v březnu 2017.

Nyní, na konci roku 2017 obsah webu čítá kolem 350 článků.


Verze 5.0 – nový redakční (administrační systém)

Web Jawa 50 Pionýr - verze 5.0

Verze 5.0

V září 2008 jsem začal postupně přenášet veškerý obsah webu do nového redakčního systému. Vzhled zůstal zachován, veškerá manipulace s obsahem byla ale snadnější.


Verze 4.0 – nová doména, logo, banner, inzertní systém

9.1.2008 jsem koupil novou doménu https://www.jawa-50.cz, komplet jsem přepsal kód podle nejnovějších pravidel xHTML a SEO. Vytvořil jsem vysouvací menu, kterými se web snažím zpřehlednit. VŠECHNY články jsem začal postupně přepisovat a doplňovat obrázky. Navíc přibyly (a přibydou) návody na renovace.

Se třemi kamarády jsme se začali věnovat profesionálně webdesignu, tak vznikl projekt https://www.internetovymarketing.eu. Jde to zatím celkem dobře, ale na tento web už mi nezbývá tolik času. Díky spolupráci s „kolegy“ mám ale naprogramovanou inzerci, vytvořeno grafické záhlaví a banner.

V plánu mám ještě mnoho věcí, tak snad se na ně taky časem dostane :-).

Záhlaví 2008

Záhlaví 2008

Banner 2008

Banner 2008


Verze 3.4

Dne 11.12.2006 jsem stránky znovu aktualizoval. Poupravil jsem trochu kód a vylepšil o nové prvky. Celkově jsem předělal strukturu stránek tak, aby se v nich dalo lépe orientovat.

Během posledních 2 měsíců se mi zvýšila návštěvnost zhruba 10× na nějakých 100–130 lidí denně.

Dne 30.11.2006 jsem se účastnil celostátní soutěže webových a multimediálních prezentací v Ostravě, kde jsem kupodivu vyhrál 1. místo!! Více informací na https://www.comp-ost.cz. Soutěže se celkem účastnilo přes 90 lidí z celé ČR a SR…

Verze 3.3 – přechod na PHP

Stránky jsem předělal komplet do PHP, aby se s nimi líp manipulovalo. Odstranil jsem úvodní odkazovací stránku a na současnou stránku jsem doplnil okénko s novinkami. Opět jsem upravil strukturu stránek a hodně sekcí jsem sloučil dohromady. Pochopitelně jsem stránky obohatil o spoustu nových věcí a založil jsem sekci „úpravy mojich strojů“, kde snad budou taky přibývat články.

Nastává ale jeden docela závažný problém… Stránky už zabírají skoro 150 MB a na doméně dochází volné místo, musím přemýšlet o nějakých alternativách.

Verze 3.1

Tak, dnes je 8. listopadu 2006 a web aktualizuji.

Upravil jsem zdrojový kód a styly tak, aby odpovídaly xHTMLl 1.0 Transitional a CSS validní + základ SEO. Stránky nyní fungují ve všech prohlížečích, líp se vyhledávají ve fulltextech a mají doladěné barvy…

Verze 3.0

Verze 3.0

Verze 3.0

Asi v polovině druhého roku studia na průmyslovce (2006) jsem se rozhodl ke stránkám vrátit. Díky doma čerstvě zavedenému Internetu jsem se začal zajímat víc o HTML a CSS. Vytvořil jsem úplně nový design stránek a dokončil několik rozepsaných návodů a článků. Některé články by ale bylo zbytečné vymýšlet, tak jsem použil se svolením autorů cizí. Chtěl jsem mít vše v pořádku, tak jsem si dodatečně vyžádal svolení k použití i dřív publikovaných cizích věcí.


Verze 2.1

Verze 2.1

Verze 2.1

Na střední škole, někdy v roce 2005 jsem měl snahu web vylepšit. Mírně jsem upravil grafiku a upravil texty. Nedoplnil jsem ale téměř nic nového. V tomto stavu web bez povšimnutí nechal až do roku 2006. Mezitím několikanásobně vzrostla návštěvnost a web se stal poměrně známým a oblíbeným.

Verze 2.0 – nový vzhled

Spustil jsem ji na začátku deváté třídy, na konci roku 2003. Web dostal nový (opět tabulkový) layout vylepšený kaskádovými styly (CSS). Přidal jsem několik článků o opravách a úpravách, rozšířil stránku s odkazy a z dnes již zaniklého serveru JawaMania.cz zkopíroval celou historii značky Jawa. Vytvořil jsem rozsáhlé galerie věnované jednotlivým typům.

Návštěvnost zpravidla nepřekračovala 10 lidí denně.


Verze 1.1

Na web jsem přidal knihu návštěv, jednoduchou galerii fotek, pár návodů na tuning a elektrická schémata k jednotlivým typům. Víc než obsahu jsem se tehdy věnoval experimentování s HTML.

Verze 1.0

Verze 1.0

Verze 1.0

Na začátku osmé třídy ZŠ jsem si pořídil prvního Pionýra. V té době jsem experimentoval s tvorbou webovek, tak téma pro můj nový web bylo předurčeno. První verzi stránky jsem vytvořil a zpřístupnil na adrese: https://www.pincek.mysteria.cz v březnu 2003. Do tabulkového designu vložená stručná historie výroby pionýrů a jeden návod na úpravu motoru. Autorství jsem neřešil, oba články jsem tehdy zkopíroval z jiných webů. Moje byly pouze dvě fotky mého Mustanga..