• Reklama

  • Reklama

Sdílej:

Renovace malé malované SPZ

Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 22.3.2018

Staré „státní poznávací značky“ (SPZ) byly pionýrům přidělovány při jejich přihlášení na příslušném dopravním úřadě. Majitel si poté přidělené číslo musel sám na prázdnou bílou značku (která byla součástí motocyklu už při zakoupení) ručně namalovat. Proto je estetický vzhled původních SPZ kus od kusu velmi rozdílný.

Do dnešních dob se malovaných SPZ sice mnoho nedochovalo, při přepisech se totiž automaticky měnily za nové prolisované „registrační značky“ (RZ). Nicméně je jich v provozu stále dost a po legislativních změnách v roce 2015 se výměny už standardně neprovádějí (úřad od úřadu se to ale liší).

Renovace malé malované značky

  1. Značku nejprve očistěte, nastříkejte základní barvou a vrchní bílou barvou.
  2. Prostor pro číslice dokola kolem prolisovaných hran oblepte elektrikářskou izolační páskou a plochu zakryjte třeba papírem (nebo papírovou páskou). Značku nastříkejte černou barvou zezadu i zepředu. Použití elektrikářské „izolačky“ zabrání podtečení barvy na přechodech barev (papírovou malířskou pásku barva podteče).

Výroba písmen a číslic

Šablona malované SPZ pro Jawa Pionýr

Můžete je samozřejmě postaru namalovat, avšak při dnešních možnostech mi přijde lepší si je nechat vyrobit nalepovací v nejbližší „reklamce“, tiskárně.

Do přílohy vkládám soubor písma (fontu), se kterým se lisují všechny moderní registrační značky v ČR. Písmo si nainstalujte do systému (obvykle stačí zkopírovat do složky: C:\Windows\Fonts\). Přikládám i dva dokumenty. V jednom je zhruba načrtnutý rozměr SPZ a známka TK, abyste si mohli „nasimulovat“, jak bude výsledek zhruba vypadat. Ve druhém dokumentu je samostatný text, který si libovolně upravte (můžete si nechat vyrobit písmena pro víc značek najednou). Při dodržení měřítka tisku 1:1 se mi osvědčila velikost tučného písma 48.

Podklady stáhnete zde: jawa-50-renovace-malovane-spz.zip

Údajně na některých STK (stanicích technické kontroly) mají s nalepenými číslicemi problém, protože by s nimi někdo mohl dodatečně manipulovat. V tomto případě by mělo stačit nalepené číslice 2x-3x přestříkat bezbarvým lakem.


Na závěr vás chci varovat. Nevzhledný tvar RZ může někoho nabádat k „přemalování“ čísel na starý formát SPZ. Před takovým krokem byste měli mít na paměti, že se jedná o přestupek, za který můžete dostat dost velkou pokutu! Zvláště nové „krajské“ značení je na starém formátu přímo do očí bijící!

Přemalování okresního formátu (tzn. tři písmena + čtyři číslice) vám sice taky nedoporučuji, avšak není to tak nápadné a máte naději na bezproblémový provoz. To ovšem jen za předpokladu, že jste s původní prolisovanou RZ dosud nenavštívili technickou kontrolu, kde se fotí.