• Reklama

  • Reklama

Sdílej:

Zajímavosti z výroby

Autor: Ladislav Ševčík („Pajka“)
aktualizováno: 28.11.2017

Zajímavé výrobní odchylky, neoficiální výroba a nerealizované věci.

4kanálové válce motorů Jawa 20

Koluje spousta báchorek o výkonnějších vývozních motocyklech, všechny se ale zakládají na špatném vyložení informací z výrobních štítků. V USA se používá jiná metodika měření výkonu a podle toho se také liší ražené údaje. Konkrétně typy 05 měly místo výkonu 3 k, uvedenou hodnotu 3,5 BHP při 6000 ot. U typů 20 (stejně tak 21, 23) pak byla uváděna hodnota 4 BHP, namísto 3,5 k při 6500 ot. Důkladně se této problematice věnuji v samostatném článku: „Výkonnější“ vývozní verze.

Čtyřkoňová verze motoru Jawa 20 tedy neexistovala. Existovaly ale (aspoň tedy na papíře) čtyřkanálové válce motorů.

Začátkem 70. let se vyvíjel nový motocykl VM 238 Mistral, který měl nahradit výrobu zastaralých Pionýrů. Bohužel zůstalo jen u funkčních prototypů a výroba dostala stopku. Jednou z konstrukčních inovací Mistrala byly i dva specifické přídavné přepouštěcí kanály navíc ve válci motoru, které zlepšovaly výplach a zvyšovaly točivý moment. Autory patentu ze dne 3.4.1973 byly Ing. Jiří Bednář, Ing. Ján Drnda a Ing. Viliam Krüger.

Existuje výkres čtyřkanálového válce motoru Jawa 20 ze dne 1.9.1974, který je Mistralem inspirovaný. Jeho autorkou byla paní Pavlína Adamíková-Galková, která rovněž pracovala na jeho vývoji. Výkres nemá přiřazeno číslo, se sériovou výrobou tedy nijak souviset nemohl. Šlo o výkres standardního válce Jawa 20, který měl ale doplněné dva pomocné přepouštěcí kanály po vzoru Mistrala.

Neznámé množství válců si pravděpodobně pro svou potřebu upravili zaměstnanci Považských strojíren. Jiné úpravy válců podle doplněného výkresu upravil Svazarm Hurbanovo a pak další a další. Legenda tedy žije, ale úplně jiná…

Jawa 50 typ 20 - výkres čtyřkanálového válce motoru

Výkres čtyřkanálového válce s úpravou pro Svazarm

Patentované přídavné přepouštěcí kanály se v menším měřítku sériově dělaly až na válcích vývozního provedení Babetty M 207.500 (207-356) a později sériově na všech kusech modelu Babetta M 210.

Fotky čtyřkanálového válce Jawa 20:


60 cm3 válce motorů Jawa 05

V roce 1967 se v Považských strojírnách připravoval prototyp Pionýra (Jawa 50 Jet), který se následně měl vyrábět v indickém podniku Jawa Ideal (po osamostatnění v roce 1968 přejmenovaném na „Yezdi“).

Cílem bylo minimálními úpravami zvýšit užitnost motoru, aby snesl předpokládané přetěžování. U nás bylo kvůli homologacím nepřípustné zvýšení obsahu, avšak v Indii si s tím hlavu nikdo příliš nelámal. Proto bylo zvětšeno vrtání válce Jawa 05 z původních 38 mm na 42 mm. Obsah byl tedy 61 cm3 a výkon motoru se tím zvýšil na 3,5 koně při 6000 otáčkách. Zvýšení obsahu vyžadovalo, kromě většího pístu a vložky válce, také jednoduchou úpravu hlavy a bloku motoru. Výkon sice odpovídal tehdy vyráběným Jawám 20, avšak jeho průběh byl mnohem příznivější.

Těžko říct, kolik bylo celkově sestaveno testovacích motorů, nicméně válců a pístů bylo vyrobeno nejspíš hodně. U nás tato úprava nemohla dostat homologaci, proto bylo vyloučené oficiálně válce prodávat nebo montovat na prodávané motocykly.

Když už ale jednou stroje byly na výrobu nastaveny, byla by hloupost vyrobit jen malou zkušební sérii. Koneckonců pionýrů s takto zvýšeným obsahem údajně v Považské Bystrici a jejím okolí jezdilo celkem hodně. I když šlo podle všeho především o vlastní iniciativu zaměstnanců podniku, válce měly vyraženou značku OTK (odborná technická kontrola). Nešlo tedy o nějaké neoficiální fušky, ale o schválenou výrobu. K vyrobeným válcům ale bohužel chyběly výbrusové písty, tak i tyto upravené motory nakonec z oblasti postupně vymizely.

Fotografie zaslal „Braňo“ (brano200@azet.sk)


Bezkontaktní zapalování (1982)

V roce 1982 bylo vyrobeno 5 zkušebních kusů Jawy 23 Mustang s bezkontaktním tyristorovým zapalováním, odvozeným od zapalování mopedů Babetta a 5 kusů stejně upravených motorů jako nabídka pro Polskou firmu Romet, která od roku 1982 od Považských strojíren kupovala motory pro své motocykly Ogar.

Rotor i stator měly na sobě rysky pro nastavení předstihu. Pro stator i rotor byly hotové tlakové formy, držák indukčního snímače byl u prototypů ještě frézovaný.

Nakonec pan Prchal (vedoucí Vývojového ústavu) akci zastavil. Důvodem byla povinnost vyrábět ještě 10 let po ukončení výroby náhradní díly (zdroj: Vojtech Čiernik – elektrický vývoj Považských strojíren). Výroba malých motocyklů byla v Považských strojírnách téhož roku ukončena. Do roku 1989 pokračovala pouze výroba motorů, které kupoval polský Romet, Maďaři a které se u nás prodávaly jako náhradní díly.