• Reklama

Historie stránek www.JAWA-50.cz

Založit web jsem si chtěl hned, jakmile jsem se naučil základy HTML. Po pořízení prvního pionýra v září 2002 se naskytlo i vhodné téma.

První verzi webu jsem umístil na free server Webzdarma, pod doménu http://www.pincek.mysteria.cz. Od roku 2008 má web vlastní placenou doménu www.JAWA-50.cz. Historii významných změn webu si můžete pročíst níže.

Ladislav Ševčík („Pajka“)

Významné změny na webu

Verze 7.0

V červnu 2016 jsem se pustil do tvorby zcela nového webu na platformě WordPress. Web dostal nový vzhled (podobný původnímu) a mnoho nových funkcí. Především ale všechny články prošly důkladnou revizí a téměř všechny jsou zcela přepsané a doplněné novými informacemi. Přesun nové verze na hlavní doménu dokončen 28.3.2017. Na obsahu i vzhledu pracuji ale dál…


Verze 6.0

Web jsem postupně doplňoval a rozšiřoval a mnoho dalších článků (téměř výhradně mých vlastních). Od roku 2011 do 2016 jsem web aktualizoval spíše sporadicky, až jsem se v červnu 2016 rozhodl začít znovu. Na testovací subdoméně jsem začal vytvářet nový web pod administračním systémem WordPress s novým responzivním vzhledem. Chtěl jsem zachovat určitou kontinuitu, tak se nový vzhled původnímu nápadně podobá. Nyní je však podle aktuálních trendů a web je dobře čitelný i na mobilních telefonech. Vysouvací menu jsem zcela zrušil. Postupně přenášený obsah jsem aktualizoval, hodně věcí napsal zcela znova.

Verze 5.0

V září 2008 jsem začal postupně přenášet veškerý obsah webu do nového administračního systému. Vzhled zůstal zachován, veškerá manipulace s obsahem byla ale snadnější. Šlo o testovací verzi, která se zhruba další rok vyvíjela.


Verze 4.0

Koupil jsem novou doménu http://www.jawa-50.cz, komplet jsem přepsal kód podle nejnovějších pravidel xHTML a SEO. Vytvořil jsem vysouvací menu, kterými se web snažím zpřehlednit. VŠECHNY články jsem začal postupně přepisovat a doplňovat obrázky. Navíc přibyly (a přibydou) návody na renovaci.

Se třemi kamarády jsme se začali věnovat webdesignu, tak vznikl projekt http://www.internetovymarketing.eu, jde to celkem dobře, ale na tento web už mi nezbývá tolik času. Díky spolupráci s „kolegy“ mám naprogramovanou inzerci, vytvořeno grafické záhlaví a banner.
V plánu mám ještě mnoho věcí, tak snad se na ně taky časem dostane :-).

Nové grafické záhlaví webu www.jawa-50.cz Nový banner webu www.jawa-50.cz

Verze 3.4

Dne 11.12.2006 jsem stránky znovu aktualizoval. Poupravil jsem trochu kód a vylepšil o nové prvky. Celkově jsem předělal strukturu stránek tak, aby se v nich dalo lépe orientovat.

Během posledních 2 měsíců se mi zvýšila návštěvnost zhruba 10× na nějakých 100–130 lidí denně.

Dne 30.11.2006 jsem se účastnil celostátní soutěže webových a multimediálních prezentací v Ostravě, kde jsem kupodivu vyhrál 1. místo!! Více informací na http://www.comp-ost.cz. Soutěže se celkem účastnilo přes 90 lidí z celé ČR a SR…


Verze 3.3

Stránky jsem předělal komplet do PHP, aby se s nimi líp manipulovalo. Odstranil jsem úvodní odkazovací stránku a na současnou stránku jsem doplnil okénko s novinkami. Opět jsem upravil strukturu stránek a hodně sekcí jsem sloučil dohromady. Pochopitelně jsem stránky obohatil o spoustu nových věcí a založil jsem sekci „úpravy mojich strojů“, kde snad budou taky přibývat články.

Nastává ale jeden docela závažný problém… Stránky už zabírají skoro 150 MB a na doméně dochází volné místo, musím přemýšlet o nějakých alternativách.


Verze 3.2

Zprovoznil jsem většinu sekcí webu, poopravil a vylepšil kód. Rozpracoval sekce s elektrickými schématy a návody. Stránky jsem se snažil protlačit, kde se dalo, především na serveru JAWAmania.info. O prázdninách jsem neměl přístup k internetu. Po prázdninách jsem zjistil, jak jsem na jawamanii odsuzovaný za dva zkopírované články. Tyhle články byly přeneseny z verze 2 a už jsem ani přesně nevěděl odkud je mám, takže u nich nic napsané nebylo. Byl jsem označený za zloděje a největšího blba. Bylo to složitější, ale platí, že: „Každé zlo je na něco dobré…“


Verze 3.1

Tak, dnes je 8. listopadu 2006 a web aktualizuji.

Upravil jsem zdrojový kód a styly tak, aby odpovídaly xHTMLl 1.0 Transitional a CSS validní + základ SEO. Stránky nyní fungují ve všech prohlížečích, líp se vyhledávají ve fulltextech a mají doladěné barvy… 🙂


Verze 3.0

Třetí design webových stránek http://pincek.mysteria.czAsi v polovině druhého roku studia na průmyslovce (2006) jsem se rozhodl ke stránkám vrátit. Díky čerstvě zavedenému Internetu jsem se začal zajímat víc o xHTML a CSS. Vytvořil jsem si úplně nový design a kód. Dokončil jsem rozepsané články a pomalu začal přepisovat obsah starých stránek do těch nových. Některé články by ale bylo zbytečné vymýšlet, tak jsem použil se svolením autorů cizí. Navíc jsem si dodatečně vyžádal od autorů svolení k dříve použitým článkům.

 


Verze 2.1

Druhý design webových stránek http://pincek.mysteria.czNěkdy v roce 2005 jsem měl snahu web vylepšit. Mírně jsem vylepšil grafiku a upravil texty. Nedoplnil jsem ale prakticky nic nového. V tomto stavu web chátral až do roku 2006, nicméně jeho popularita začala růst.

 


Verze 2.0

Spustil jsem ji na začátku deváté třídy, na konci roku 2003. Web dostal nový (opět tabulkový) layout vylepšený kaskádovými styly CSS. Vložil jsem tam několik článků o opravách a úpravách, rozšířil stránku s odkazy a z dnes již zaniklého serveru JawaMania.cz zkopíroval celou historii Jawy. Vytvořil jsem rozsáhlé galerie věnované jednotlivým typům. Návštěvnost zpravidla nepřekračovala 10 lidí denně.


Verze 1.1

Na web jsem přidal knihu návštěv, jednoduchou galerii fotek, pár návodů na tuning a elektrické schémata k jednotlivým ty­pům.


Verze 1.0

První design webových stránek http://pincek.mysteria.czStránky jsem vytvořil a zpřístupnil na adrese: http://www.pincek.mysteria.cz v březnu 2003, coby žák osmé třídy. Do tabulkového layoutu vložená stručná historie výroby pionýrů a návod na úpravu motoru, oba články byly okopírované z cizích internetových stránek. Jediné, co bylo moje, byly pouhé dvě fotky mého Mustanga.